Individualios Pirties Procedūros

Individualus vanojimas įvairių rūšių vantomis bei
vanojimas keturiomis rankomis

Vanojimas vantomis Lietuviškoje pirtyje yra viena svarbiausių  pirties procedūrų. Vanojimas giliai ir veiksmingai atpalaiduoja ir  įšildo raumenis, sąnarius, sausgysles, teigiamai veikia žmogaus emocinę ir psichologinę būseną. Vanojimui labai svarbu tinkamai parinktos vantos. Jos ne tik padeda įšildyti kūną vanojant, bet valo ir tonizuoja odą. Kiekviena vanta turi savo paskirtį vanojimo metu. Pvz. plačialapės vantos labai tinka vaikant garą, beržinės puikiai sugeria ir išlaiko šilumą… Mes vanojimui dažniausiai naudojame tradicines vantas: beržo, ąžuolo, liepos. Vasarą, kai visų medžių lapai sodrūs ir puikiai laiko  karštį, vanojame ir su kitų medžių vantomis: klevo, drebulės, lazdyno… .

Nelaikiusiam rankose vantos vanojimo procedūra, stebint iš šono, gali pasirodyti labai paprastas. Tačiau toli gražu taip nėra. Tradicinis vanojimas atliekamas su dviem-keturiomis vantomis, vienu arba dviem vertimais ir užtrunka apie 20 minučių. Vanojimas labai subtilus veiksmas: pradžiai vantomis odos neliečiame – vantos lapais tik glamonėja kūną šilto oro bangomis, paskui lengvai šiurename, o po to jau kūną šildome vis intensyviau… Vanojant kūnas sušildomas iki pačios gilumos. Ypač reikia pasirūpinti sąnariais, kojų pėdomis, nes jie  labiausiai „prašo“ šilumos. Po procedūros oda įgauna vienodą, kiek rožinį atspalvį. Po vanojimo būtina atsigaivinti: apipilant kibiru ledinio vandens, įšokant į tvenkinį, ar nors palendant po šaltu dušu. Po atsivėsinimo – pagulėjimas ant rasotos žolės,  šezlonge. Visada norisi, kad po kiekvieno vanojimo pirties svečias būtų laimingas ir išsineštų su savimi naują, nepakartojamą patirtį.

Tiems, kieno protas atsipalaiduoja labai sunkiai,  kviečiame  išbandyti  mūsų unikalų keturių rankų vanojimą – ”grojimą keturiomis vantomis“.

Individualus viso kūno šveitimas

Pirtis – ideali vieta kūno šveitimo procedūrai, nes veikiama drėgmės ir šilumos oda nesunkiai atmirksta ir ją šveičiant galime labai greitai pašalinti negyvas odos  ląsteles. Kokias priemonės galime naudoti kūno odos šveitimui? Pasirinkimas labai platus, priklausomai nuo Jūsų odos tipo ir jautrumo, norimo poveikio odai, Jūsų pačių išradingumo, metų laiko… Kai kurios priemonės beveik visada yra po ranka, kitas surasime darže (jei vasaros metas), kažkurias būsimam pirties sezonui turėsime pasiruošti iš anksto.  Pačios paprasčiausios ir visiems žinomos: druska, natūrali kava, malti kaštonai ir pan. Kūnas, be abejonės,  gali būti šveičiamas ir prabangiomis gamtinėmis priemonėmis, kaip pvz. nuostabi gintaro pudra.  Mums patinka kūno šveitimas paprasčiausia valgomąja akmens druska. Kūną padengiame druska ir labai lengvais, lėtais masažiniais judesiais ją ridename odos paviršiumi… Tai puikus, efektyvus ir lengvas kūno šveitimas, darantis visuminį giliai valantį poveikį visam organizmui. Druska ne tik nušveičia negyvas odos  ląsteles, bet drauge iš žmogaus organizmo šalina  toksinus, susikaupusią neigiamą energiją. Druską galime naudoti ir su įvairiais priedais, pvz. vaistažolėmis, medumi…

Vibroakustinė procedūra žilvičio vytelėmis priepirtyje

Tai veikiau profilaktinė priemonė, aktyvinanti kraujotaką, mažinanti raumenų įtampą ir sąstingį, pašalinanti stresą, raminanti, ir, svarbiausia, suteikianti malonumo. Šiuos pojūčius teikia ne vien sąlytis su vytelėmis, bet ir jų skleidžiami malonūs garsai,  bei kvapas. Tai savotinis masažas vytelėmis,  kurio metu yra laikomasi ne tik tam tikros veiksmų eigos, bet ir ritmo. Pradžioje kūnas lazdelėmis net neliečiamas – sklinda tik malonus vibruojančių virš kūno vytelių garsas… Paskui jos lengvai nusileidžia ant kūno ir vis greitėjančiu ritmu „užsuka“  savo šokį. Greitis ir jėga sparčiai didėja… Pasiekus tam tikrą kulminaciją – pamažu, pamažu judesiai  pradeda lėtėti. Rimstantis tempas ypač maloniai ramina žmogų. Užbaigiama  atpalaiduojančiu glostymu  tomis pačiomis vytelėmis ir ore nutrūkstančiu jų barškėjimu, galiausiai tik vos girdimu šnaresiu…

Atpalaiduojantis pirties masažas

Masažas pirties metu yra daug malonesnis ir efektyvesnis, nei įprastai, nes masažuojamojo  kūnas yra daug labiau atsipalaidavęs ir sušilęs. Šiai minčiai pritaria  ir masažavę, ir šią procedūrą pirtyje patyrusieji. Be to,  pirties proceso metu žmogus paprastai yra puikiai nusiteikęs, pamiršęs kasdienius rūpesčius, mielai ir lengvai atsiduoda masažo procedūrai, panirdamas palaimos oazėn. Paprastai pirtyje atliekamas  atpalaiduojantis masažas. Jis  ypač efektyviai atpalaiduoja viso kūno raumenis, ramina bei teigiamai veikia žmogaus savijautą, pašalina nuovargį, nuima stresą bei įtampą. Tiek po masažo, tiek po vanojimosi garinėje patariame ramiai pailsėti, neskubėti.

Pirties masažas įkaitintais akmenimis

Masažas įkaitintais akmenimis – vienas iš atpalaiduojančių masažų, atliekamų mūsų pirtyje. Sakoma, kad akmenys geba kaupti kosmoso, Saulės ir Žemės energiją, o atsidūrę išmaniose rankose, gydo fizinius ir dvasinius negalavimus. Glotnus masažui naudojamų akmenų paviršius ir nuostabi jų savybė  gerai akumuliuoti  šilumą  puikiai tinka masažo procedūrai. Masažo metu akmenys būna įkaitinti tiek, kad nenudegintų odos ir būtų jaučiamas tik malonus lytėjimas ir šiluma. Karšti akmenys procedūros metu tampa masažuotojo rankų dalimi – palengvina masažuotojo darbą. Masažo tikslas – akmenų šiluma ir masažinių judesių pagalba atpalaiduoti organizmą, išlaisvinti giliai žmogaus kūne susikaupusias įtampas. 

Medaus masažas pirtyje

Pirties garinė – puiki vieta medaus masažui. Medus turi daug  biologiškai aktyvių medžiagų, pasižymi ne tik gydančiomis, bet ir kitomis subtiliomis savybėmis. Medus odą ramina, ją minkština, maitina. Medumi kūnas įtrinamas baigiantis pirties procedūrai, kai jau yra pakankamai įkaitęs, atsipalaidavęs ir švarus. Išteptas medumi kūnas masažuojamas lėtais, atpalaiduojančiais judesiais, siekiant, kad kuo giliau įsiskverbtų  biologiškai aktyvios medžiagos. Masažuojant medumi  suintensyvėja kraujotaka, pagerėja bendras organizmo tonusas.  Po  procedūros kūnas, švelniai liečiant  ranka, nuplauname vasarošilčiu vandeniu – oda tampa glotni it šilkas.

Įvyniojimas vaistažolių nuovire įmirkytu audeklu su šildančia procedūra vantomis

Įvyniojimą ir ypač šaltuoju metų sezonu mėgsta moterys. Kūno įvyniojimas vaistažolių nuovire  įmirkytu audeklu derinamas su švelniu vanojimu vantomis.  Organizmas puikiai sušyla, atsipalaiduoja  bei atsikrato fizinio bei dvasinio nuovargio. Įvyniojimui naudojami vaistažolių nuovirai valo, palaiko ir atkuria natūralią odos pusiausvyrą, maitina odą. Po šios procedūros jaučiamas teigiamas poveikis odai, nuslūgsta įtampa, atsiranda lengvumo jausmas.

Muilo putų procedūra su vanta

Ši procedūra labiau artima rytų šalyse paplitusio hamamo procedūrai, nei Lietuviškai pirčiai. Tačiau  švaros apeiga Lietuviškoje pirtyje buvo atliekama visada. Mūsiškai pirčiai adaptuota muilo putų procedūra su vanta –  tai drauge ir kūno prausimas, ir itin švelnus masažas,  atliekamas nedidele beržine vanta, kuri yra labai kvapni, pasižymi odą valančiu poveikiu. Vanta suplakamos putas iš pasirinkto muilo (geriausiai natūralaus) ir jomis padengiamas visas kūnas. Standžios putos, kūnu tekantis muiluotas vanduo, bei švelnus vantų prisilietimas labai maloniai veikia visą kūną – atmintis neretai mus sugrąžina vaikystėn, kur jautėme motinišką rūpestį, buvome saugūs, besąlygiškai mylimi… Paskui kūnas gerai nutrinamas ir išmasažuojamas su vanta: pradžioje palengva, paskui vis intensyviau… Pabaigoje kūnas, švelniai liečiant  ranka, nuplauname vasarošilčiu vandeniu. Ši procedūra puikiai atpalaiduoja raumenis, gerina kraujotaką ir medžiagų apykaitą, bei ramina kūną.