Mūsų pirtys

Dūminė pirtis

DŪMINĖ PIRTIS  – „Apuoko gūžta“ 

Ir naujokams  ir daug mačiusiems garo meistrams pirties procedūras siūlome išbandyti mūsų unikalioje dūminėje pirtelėje „Apuoko gūžta“. Žibintais nušviestas pirties takas nuves į paslaptingą prietemos karalystę su tamsiomis sienomis ir akylai viską stebinčiu „Medynės“ apuoku… Pabūti šioje vietoje tikrai verta – čia pajusite nepakartojamą dūmo, įkaitusio medžio ir vantų aromatą. Čia net skonis burnoje, tyla ir  gerumas  kitokie. Dūminukėje tvyro paslaptinga prietema, blausią pridengtų lempų šviesą sugeria aprūkusios sienos. Kai mažai matyti – jautrėja klausa, uoslė ir lytėjimas. Paslaptinga atmosfera padeda giliau atsipalaiduoti kūnui ir protui.

Dūminė pirtis Lietuvoje nėra užmiršta. Tai neabejotinai seniausias pirties tipas, išlikęs iki mūsų dienų. Gerai iškūrentoje dūminėje pirtyje, dūmo tik kvapas, o pirties oras ir garas daug geresnis negu bet kurios kitos pirties. Dar daugiau – dūminė pirtis yra beveik sterili, nes aukšta dūmų temperatūra ir juose esančios medžiagos užmuša mikrobus.

Mūsų dūminę pirtį šildo akmenų krūsnis su atvira pakura ir akmenų skliautu. Krūsnį kūrename tol, kol viduje esantys akmenys įkaista iki raudonumo, o esantieji paviršiuje tampa balti. Kūrenimo procesas šioje pirtelėje neįprastas tuo, kad visi dūmai veržiasi į pirties garinę ir pamažu išsisklaido pro lubose įrengtą aukštinį, truputėlį pravertas duris bei nedidelį langelį. Sudegus malkoms pakurą kruopščiai išvalome, akmenis nupilame karštu vandeniu, kad apsivalytų nuo pelenų likučių. Tuomet garinę gerai išvėdiname, nuplauname sienas, plautus, kad neteptų. Uždarome aukštinį, langelius, paskleidžiame daugiau garo, uždarome duris ir garinę paliekame brandinimui. Dar valandėlė – ir  „Apuoko gūžta“ pasitiks Jus malonia šiluma ir nepakartojamu aromatu.  Akmenims nuo pilamo vandens šiek tiek atvėsus, dūminukėje tvyro labai malonus „aksominis“ garas, puikiai tinkantis ilgiau trunkančioms kūno procedūroms.

Lietuvoje susidomėjimas dūminėmis pirtimis didėja –pamažu grįžtame prie savo šaknų, protėvių palikimo tęstinumo… Visa gera – tai pamiršta sena.

Vos gimusi „Apuoko gūžta“  iš karto lipte prilipo ir svečiams, ir mums patiems.

Tradicinė lietuviška pirtis

GARINĖS KROSNIS

Mūsų pirtyje įrengta periodinio kūrenimo krosnis, kurioje kūrenimo metu ugnis eina tiesiogiai per akmenis. Krosnis išsikūrena per 3-4 valandas, o šiluma ir švelniu garu galima lepintis visą vakarą. Optimali temperatūra garinėje palaikoma apie 50 – 60º C. Tokia krosnis ir gera ventiliacija leidžia pirtininkui lengvai kontroliuoti šilumos ir garo kiekį garinėje, o svečiai, kūną glostant švelniam garui, gali mėgautis nuostabiu lengvumo pojūčiu.

GARINĖS PLAUTAI

Mūsų garinėje įrengti platūs, patogūs vieno aukšto plautai, ant kurių galima komfortiškai sėdėti ištiestomis kojomis (telpa 10-12 žmonių). Vienu metu ant jų galima vanoti du žmones. Plautų aukštis parinktas optimalus, o žemesnis pirtininkas gali pasinaudoti pakoju.